Jooksuratas on suurepärane võimalus harjutada tasakaalu ja rattaga sõitu juba väga noores eas. Kuigi lapse parim tasakaalu harjutamise iga on 18- 36 kuud, siis tegelikult saab juba isegi nooremale lapsele jooksuratast tutvustada.

Kõige parem aeg selleks on siis, kui laps on õppinud kõndima. Seega miks mitte kinkida lapsele esimeseks sünnipäevaks päris oma jooksuratas. Meie e-poes on pakkuda väikestele lastele näiteks selline neljarattaline vahva sõiduk. Kuna jooksurattal on all neli ratast, seisab sõiduk ise püsti ning lapsel on lihtsam rattaga harjuda ning sõitma õppida.

Lubage lapsel tasakaalurattaga harjuda

Kui ostate nii pisikesele lapsele jooksuratta, siis ärge pettuge kui laps esmalt ratta vastu suurt huvi üles ei näita. See on täiesti normaalne, et pisike ratast pelgab. Ärge sundige teda kohe ratast proovima ja ärge pange teda vägisi tasakaaluratta sadulasse. Laske lapsel endal ratast vaikselt avastada ning sellega harjuda. Võimalik, et ta ei istugi ratta selga veel ei täna, homme ega ka nädalaid hiljem.
Mõne aja möödudes avastab laps aga uuesti ratta ning uudishimulikud nagu nad selles vanuses on, ilmselt proovivad sellega sõbraks saada. Kõigepealt nad kõnnivad rattaga ringi. Seejärel vaikselt proovivad juba sadula peale istuda ning sedasi istudes edasi liikuda.

Mida rohkem harjutamist, seda rohkem sõidujulgust. Areng võib toimuda loetud päevade või paari kuu jooksul. Varem või hiljem oskavad nad kõik sõita tasakaalurattaga nii, et mõlemad jalad on õhus. Seega, ei tasu muretseda, et tasakaaluratas kasutust ei leiaks !

Kuidas valida lapsele jooksuratast?

1# Õige suurus
Et lapsel oleks võimalikult mugav ja ohutu jooksurattaga sõitu harjutada, tuleb valida õige suurusega ratas. On oluline, et lapsel ulatuksid sadulas istudes mõlemad jalad maha. Sadula ja lenksu vahel võiks olla piisavalt ruumi, et laps saaks rattaga sõites jalad pikalt ette sirutada.

2# Ratta kaal
Parim tasakaaluratas kaalub kuni 30% lapse kehakaalust. Mida kergem on ratas, seda lihtsam on lapsel ratast püsti hoida ning sellega sõita. Ja siinkohal tasub mõelda ka iseenda peale. Juhul kui laps otsustab poolel teel, et ta ikka ei soovi rattaga sõita, siis peate teie ju ratta kaenlasse võtma ning selg sirgelt edasi sammuma. Seega, mida kergem ratas, seda lihtsam on ka teie elu.

3# Kandevõime
See number näitab seda, kui suur võib olla ratturi maksimaalne kehakaal. Mida suurem on kandevõime, seda pikemat aega on võimalik lapsel sama tasakaalurattaga sõita.

4# Rehvid
Rehvid on valmistatud erinevatest materjalidest nagu: näiteks vaht, täiskumm, õhkkumm ja plastik. Õhkrehvid on kõige pehmemad, täiskummid on aga head, sest ei ole ohtu et need nii naljalt katki läheksid.

Plastikust rattad on enamasti vaid kõige pisematele mõeldud mudelitel, ehk 1- 2aastastele mõeldud ratastel. Plastik on väga kerge, mis omakorda hoiab ratta kaalu võimalikult väikese. Meie poes on paljude tasakaalurataste juurde märgitud, et tegemist on EVA materjalist ratastega. EVA on etüleenvinüülatsetaat ja oma kaalult väga kerge materjal ning tema head omadused on:

  • väga kerge;
  • elastne ;
  • vastupidav;
  • külmakindel ja ei muutu külmaga libedaks ja jäigaks

5# Pidurid
Väga paljud jooksurattad on müügil ilma piduriteta. Sellest pole aga väga hullu, sest laps pidurdab esmalt nagunii vaid jalgade abil. Ainuke asi millega pidurite puudumisel tõesti arvestame peate on see, et papud kuluvad oluliselt kiiremini.

6# Materjal
Jooksurattaid võib leida nii metallist, puidust kui ka plastikust raamiga. Metallist raamiga rattad on kõige vastupidavamad.

7# Disain
See on laste puhul kõige olulisem, et ratas oleks täpselt selline nagu neile meeldib. Suurema lapsega on näiteks tore üheksoos tasakaaluratast valida. Näidake lapsele erinevaid mudeleid, uurige mis on tema lemmikvärv ning missugune peaks välja nägema unistuste ratas.

Meie poes on müügil väga omanäolise disainiga tasakaaluratas Ciao Bella. See on saanud paljude laste lemmikuks, sest kes ei sooviks päris oma motikaga ringi liikuda. Lastele meeldivad ka erinevad panipaigad ja korvikesed, kuhu sisse näiteks käbisid ja kivikesi korjata.

Ohutu sõit

Et pisikene rattur saaks sõitmist ohutult harjutada, tuleb lapsele muretseda kiiver. Kes soovib, siis on ka igasugused teised kaitsmed omal kohal. Eriti põlvekaitsmed, sest mõni kukkumine tuleb varem või hiljem ette. Mida valutumalt kukkumine aga möödub, seda julgem on laps jätkamaks edasi sõidu õppimist.

Enne sõidu alustamist rääkige lapsele ka ohtudest, mis teda liikluses ümbritsevad. Ilmselgelt ei oska ta veel kõiki ohte hinnata ning ei saa ka täpselt aru sellest, mida neile öelda püüame. Aga alati manitsege last siiski ettevaatlikkusele, eriti teede ristumiskohtades ning uurige üheskoos, kas tee on puhas, et saaks sõitu jätkata. Rääkige ka sellest, et tuleb arvestada teiste liiklejatega.

Kuna kevad aga koputab peagi uksele on praegu just õige aeg, et hakata välja valima uut liikurit. Meil on hea meel, et Jussikese e-poest leiab väga korraliku valiku erinevaid jooksurattaid. Lisaks tavalistele tasakaalukatele on meil müügil ka sellised vahvad mudelid, millel on küljes pedaalid. Seega saab selliseid rattaid kasutada mitut moodi ehk lisaks tasakaaluratta võimalusele saab sõidukit kasutada ka kui tavalist jalgratast.

Aga nüüd kõik kiiresti- kiiresti meie e-poodi uudistama, sest esimestele on alati kõige suurem ja parem valik. Kohtumisteni Jussike.ee veebipoes!