Mänguköögid on tänapäeval hästi populaarseks saanud. Kas tegemist on pigem moeröögatusega, mis peagi mööda läheb või on mänguköögid tegelikult toredad ja arendavad mänguasjad? Selgitame selle kohe välja.

Puidust mänguköök arendab loovust ja kujutlusvõimet

Lastele mõeldud puidust mänguköögid on harivad, lõbusad ja pakuvad väga palju erinevaid võimalusi mängimiseks. Mänguköögis mängides areneb lapse loovus ja kujutlusvõime. Kujutlusvõime saavutab oma küpsuse alles täiskasvanueas ning see on edaspidises elus väga vajaminev oskus.

Nimelt on kujutlusvõime näol tegemist loomingulise oskusega, mille käigus kujutletakse pilti millestki, mis pole sellel hetkel meelte abil tajutav. Tänu heale kujutlusvõimele oskab laps tulevikus erinevaid probleeme lahendada, liita omavahel õpinguid ja kogemusi ning leida asjade omavahelisi seoseid.

Erinevalt täiskasvanutest, usaldab laps oma kujutlusi rohkem ja kontrollib neid vähem. Tänu sellele on väikeste laste kujutlused kõrgelennulised ja kohati ka ebareaalsed. See aga ei tähenda seda, et lapsi tuleks seetõttu manitseda või neid pilvedelt alla tuua. Las lapsed mõtlevad suurelt, sest me keegi ei tea ette, mis tulevik toob. Tänu nii mõnelegi suurelt mõtlejale on täna maailmas olemas nii palju erinevaid asju ja leiutisi, millest sada aastat tagasi ei osatud isegi mitte unistada.

Mängige mänguköögis koos ja laske lapsel mängu juhtida

Teinekord on lapsevanemana pisut keeruline hoiduda õpetamast mida ja kuidas laps tegema peaks. See kehtib isegi nii lihtsa asja kohta, kui seda on koos lapsega mänguköögis mängimine. Meile on ju on väikesest peale õpetatud kuidas me midagi tegema peame. Tahame me seda või mitte, selline kasvatusviis kandub meie vanematelt intuitiivselt üle meile endile. Olgem aga ausad, selline lähenemine on pisut ajale jalgu jäänud.

Seega mänguköögis koos lapsega mängimiseks varuge endale aega. Pange oma nutitelefon ning kõik teised segavad asjad käest ära. Ja nüüd kõige raskem osa- loobuge juhendaja rollist ja lubage lapsel ise mängu juhtida. Laske tal teha asju valesti ning lubage lapsel katsetada ja avastada. Mis sellest, et ta üritab teile pearooga otse kraanikausist serveerida või soovib, et te torditükki pannilabidaga sööksite. Mängides ja maailma avastades on see kõik lubatud, siin ei kehti ranged etiketireeglid.

Lubades lapsel olla laps- mängida ja avastada maailma tema enda rütmis, saab mudilane juurde enesekindlust. Ta õpib uusi oskusi, katsetab oma võimeid ja läheneb asjadele kordades loovamalt. Lapsega koos mängimine omakorda tugevdab teievahelist sidet ja loob väga hea vundamendi heaks omavaheliseks suhteks ka edaspidises elus.

Mänguköögis mängimine

Et mänguköögis mängida on lisaks köögile endale vaja ka erinevaid söögi- ja köögitarvikuid. Kindlasti võiks köögis olemas olla pott, pann ja mõned lauanõud. Ideaalne, kui lapse toas on ka pisike lauake, mille peal oleks tal võimalus mänguköögis valmistatud toitu serveerida. Laud lapse toas on ka sellepärast hea mõte, et siis saab mudilane harjutada lauakatmist. Ta saab kohad valmis seada nii oma lemmik jänkupoisi, kaisukaru kui ka teie jaoks. Vaadake ja jälgige, kui asjalikult ja tõsiselt teie pisike lauakatmisesse suhtub. Teinekord paneb kõrvaltvaatajana imestama, et kus ta seda kõike küll õppinud on…

Lisaks lauanõudele võiksite soetada ka mõned mängu toiduained. Puidust lõikelauakomplekt koos puu ja juurviljadega on suurepärane valik. Nii saab laps puidust noaga toiduained lõikelaual pooleks hakkida ja neid mängupannil praadida.

Selliseid puidust toiduaineid saab pooleks lõigata tänu takjakleepsule, mis asub mänguasja keskel. Kui puidust toiduainetest parasjagu mänguköögis toitu ei valmistata, siis on võimalik neid kasutada ka puslena. Võtke lelud keskelt lahti ja laske lapsel juur- ja puuviljad uuesti kokku panna ning vaadake kas ka jupid ka õige paarilise leiavad.

Kui läheneks asjale veel loovamalt?

Väga äge viis mänguköögis mängimine hoopis uuele tasemele viia on näiteks plastiliini või voolimismassi abil. Müügil on päris palju vahvaid voolimiskomplekte koos erinevate vormidega. Ostke lapsele mõni selline komplekt või soetage täiesti tavalised plastiliinid. Meisterdage üheskoos erinevaid toiduained. Voolige näiteks plastiliinist kala, mida mänguköögis pannil praadida saab või meisterdage üheskoos valmis mõned puuviljad või hoopis latt suitsuvorsti. Taaskord- loovusel pole piire! Nii arendate lisaks loovale mõtlemisele ka lapse käelist tegevust.

Kui toit valmis, katke üheskoos laud nukkude või pehmete loomakeste jaoks. Kui söögid söödud ja joogid joodud, koristage koos kõik ära. Nii õpetate lapsele ka seda, et asjad tuleb pärast mängimist oma kohale tagasi panna. Seletage, et kui voolimismassi topsile kaant peale ei pane, siis kuivab see ära ning järgmine kord ei ole võimalik sellega enam mängida. Nii õpib laps vaikselt ka tegevus-tagajärg suhteid.

Ja tegelikult on selline plastiliinidega mäkerdamine ja mänguköögis mängimine teraapiline tegevus isegi täiskasvanutele. Me saame hetkeks välja oma rutiinist ning uskuge, et mõne aja pärast hakkab loovus ja kujutlusvõime samamoodi tööle nagu lapsel. Sarnaselt lapsele, otsite ka teie loovalt lahendusi mingi asja valmistamiseks ja taasavastate lapse ja lapsemeelsuse iseenda sees. Proovige ja te ei kahetse!

Meie Jussikese mänguasjapoes oleme igati seda meelt, et hea kujutlusvõime ja mäng on elus väga olulisel kohal. Seetõttu toetame me igatepidi teie vahvaid ideid ja mõtteid. Meie e-poest leiate erinevad mänguköögid ja ka kõik vajalikud tarvikud. Mängud ootavad ju mängimist!